Jak zabezpieczyć infrastrukturę IT przed wyciekiem danych? 1

 

Jak zabezpieczyć infrastrukturę IT? Z tego artykułu dowiesz się co należy zrobić.

1.Czy na każdym komputerze macie zaktualizowany system operacyjny?

Każdy sprzęt komputerowy powinien mieć zainstalowane wszelkie najnowsze aktualizacje i sterowniki. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na komfort pracy.

Znajdą się ludzie mówiący, że często poprawki wprowadzają nowe błędy przy okazji naprawy starych. Choć tak się czasem zdarza, lepszy nieznany błąd niż taki, który umożliwia każdemu chętnemu obejście naszych zabezpieczeń.

2.Czy programy antywirusowe same się u was aktualizują?

Choć systemy operacyjne czy inne oprogramowanie ma aktualizacje raz na jakiś czas, może się okazać, że wasz antywirus potrzebuje to zrobić kilka razy dziennie. Firmy stojące za takimi programami działają błyskawicznie, mając na uwadze bezpieczeństwo swoich użytkowników.

Złośliwe oprogramowanie nieustannie się rozwija, dlatego niezmiernie ważna jest bieżąca aktualizacja antywirusa, który w takim przypadku chroni przed zagrożeniami niemal w czasie rzeczywistym.

3.Czy posiadasz inne oprogramowanie zabezpieczające dane?

Pytamy o firewalle, czy narzędzia chroniące przed oprogramowaniem szpiegującym. To ważne, by oprócz antywirusa posiadać inne programy, które go wspomogą przy atakach z innych źródeł. Firewalle i programy chroniące przed oprogramowaniem szpiegującym to cenny dodatek. Warto też rozważyć stworzenie sieci VPN, nawet tylko do użytku przez pracowników w firmie.

4.Zapytajcie dostawcę poczty email o skanowanie wiadomości pod kątem wirusów i phishingu.

Korzystajcie z dostawców usługi poczty email, którzy oferują skanowanie wiadomości pod kątem wirusów i phishingu. Jeśli jednak wasz dostawca nie ma takiej usługi, to koniecznie zainstalujcie na każdym z komputerów oprogramowanie do tego celu. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Tu przyda się wiedza ogólna z nawyków korzystania z poczty elektronicznej.

5.Warto pomyśleć o szyfrowaniu nośników danych.

Mamy na myśli dyski twarde czy urządzenia na których przechowywane są dane, foldery i pliki bardzo ważne dla działalności firmy. Właściwie zaszyfrujcie wszystko co jest w posiadaniu firmy.

Dzięki temu nie trzeba będzie pamiętać, co szyfrowane było, a do czego można mieć swobodny dostęp. Nikt też się nie pomyli i omyłkowo nie pozostawi otwartych drzwi do ważnych danych. Dodatkowo dostęp do najważniejszych systemów i plików zabezpiecz hasłem.

6.Czy zredukowaliście do absolutnego minimum liczbę urządzeń z uprawnieniami administratora?

Jest to o tyle ważne, że urządzenia te mają dostęp do firmowych serwerów. Jeśli Twoja firma jest już na tyle duża, że możesz zatrudnić zespół IT, rozważ jednocześnie zmniejszenie do absolutnego minimum liczbę urządzeń podłączonych do Internetu.

Upewnij się, że każde urządzenie podłączone do sieci jest nadzorowane przez pracownika zespołu IT. Im mniej miejsc, w których złośliwe oprogramowanie może przeniknąć do struktury systemu, tym łatwiej zapewnić bezpieczeństwo.

Atak mający na celu kradzież danych zwykle rozpoczyna się od przejęcia kontroli nad podłączonym do Internetu komputerem, laptopem, tabletem lub smartfonem. Dlatego tak ważne jest by mieć nad tym wszystkim kontrolę i by szybko zidentyfikować miejsce problemu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak stworzyć poprawne cv programistyczne , informatyczne kilka porad

Brakuje specjalistów. Płacą 15 tys. zł. Doświadczenie niewymagane