7 prostych sposobów na zabezpieczenie danych w chmurze

Chmura jest bardzo bezpieczną infrastrukturą. Jeśli nie moglibyśmy ufać ekspertom Google, Microsoftu i Linuxa, nie byłoby nadziei we wszechświecie. Ich rozległa wiedza i doświadczenie zapewniają bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Najlepszą analogią do zilustrowania tego jest bezpieczeństwo kraju. Granice są zabezpieczone, monitorowane i patrolowane, ale w tym samym kraju wciąż musisz pamiętać o zamykaniu drzwi swojego samochodu. Z chmurą jest podobnie – potrzebujesz haseł, szyfrowania, firewalla itd.

Dostawcy usług chmurowych rozwinęli intuicyjne, przyjazne dla użytkownika interfejsy, ale do skonfigurowania chmury warto korzystać z pomocy zaufanych specjalistów posiadających certyfikaty. Z tego samego powodu, dla którego nie powinno się podłączać prąd w nowo wybudowanym domu bez pomocy licencjonowanego elektryka.

Larry Ellison (CEO Oracle) powiedział kiedyś w ramach żartu, że chmura to nie para wodna. I miał rację! Pliki przechowywane są w centrach danych, wyposażonych w szybkie i wydajne dyski twarde. Jedyna różnica w stosunku do rozwiązań tradycyjnych jest taka, że nie ma wtedy konieczności dbania o infrastrukturę.

W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?

  1. Twórz lokalne kopie zapasowe danych (co najmniej tych wrażliwych i istotnych).
  2. Unikaj przechowywania wrażliwych danych (w miarę możliwości).
  3. Szyfruj swoje dane (pomagają w tym usługi w chmurze).
  4. Szyfruj dane zanim umieścisz je w chmurze (hackerzy nie mają dostępu do lokalnych haseł i kluczy).
  5. Czytaj regulaminy usług (by upewnić się, w jaki sposób dostawcy przechowują i zarządzają danymi).
  6. Zabezpieczaj urządzenia końcowe, które mają dostęp do chmury (na wszystkie możliwe sposoby).
  7. Przeprowadzaj regularne audyty bezpieczeństwa (z pomocą profesjonalistów unikniesz problemów z urządzeniami, ataków hackerskich czy malware).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak stworzyć poprawne cv programistyczne , informatyczne kilka porad

Brakuje specjalistów. Płacą 15 tys. zł. Doświadczenie niewymagane